Jasnota purpurowa – właściwości, zastosowanie i przepisy
Jak wygląda jasnota purpurowa i z jakimi roślinami jest spokrewniona?
Jak smakuje jasnota purpurowa?
Jaką część jasnoty wykorzystujemy? Jak zbierać?
Liście i kwiaty – cała roślina jest w pełni jadalna ❤️. Zbieramy części naziemne jasnoty purpurowej, po prostu przez ucięcie łodygi. Pamiętajcie, bardzo mocno uczulam, żeby przy spotkaniu siedliska jasnot, czy jakichkolwiek innych roślin, nie karczować całego terenu, tylko ścinać po trochu ziela z poszczególnych kępek rośliny. Warto też coś zostawić roślinie w zamian – np. chlust wody. Wtedy czuć, że jest harmonia 🙂
Po lewej bluszczyk kurdybanek, (najbardziej) po prawej jasnota purpurowa.
Właściwości zdrowotne jasnoty purpurowej.
Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego.
Hamuje rozwój niekorzystnych grzybów i bakterii w przewodzie pokarmowym.
Wspomaga pasaż treści jelitowej..
Działa ochronnie na miąższ wątroby..
Działa przeciwzapalnie.
Wspomaga układ moczowo-płciowy u Kobiet: hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, reguluje upławy, reguluje dolegliwości miesiączkowe.
Działa uspokajająco i rozluźnia ciało.
Leczy podrażnienia i zranienia skórne.
U niektórych osób może łagodzić i hamować odczyny alergiczne i symptomy alergii.
Wśród niektórych jest znana jako pomocna przy hamowaniu migren..
Regeneruje śluzówkę układu pokarmowego.
Łagodzi objawy hemoroidów.
Właściwości odżywcze jasnoty purpurowej.
Jak korzystać z jasnoty purpurowej?
SUROWA
WINKO JASNOTOWE
na dobre trawienie, emocjonalne ukojenie, nerwobólów „zniknienie” 😜
WCZESNOWIOSENNA MIESZANKA ZIOŁOWA
na wzmocnienie, trawienie, nie-krwawienie, ran ukojenie i dobre śnienie
MAŚĆ JASNOTOWA
dezynfekcja ran, ratunek przeciw alergiom skórnym i egzemom
TINKTURA JASNOTOWA
na trawienie, nerwobóle, osłabienie psychiczne, przygnębienie, bóle głowy, regulację miesiączkowania, wsparcie układu pokarmowego.
Zwróć proszę uwagę…
Jeśli chcesz zacząć praktykować z roślinami, a nie wiesz od czego zacząć..
..zapisz się na Minikurs: Zielarskie podstawy dla Początkujących. Jest to zasiewający “zielarskie ziarno” kurs online dla osób bardzo początkujących w zielarstwie lub planujących dopiero rozpocząć naukę o ziołach. Kurs pomoże Ci poznać zupełne podstawy niezbędne do dalszego poszerzania zielarskiej wiedzy oraz do przygotowywania bardzo podstawowych preparatów ziołowych (w prostocie siła!). Na kursie mocno skupiam się na BHP, czułości i szacunku do Matki Natury oraz mocy roślin.
Ważne! Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna z części publikacji nie może być powielana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właścicielki. Treści są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.
-
Salehi B., Armstrong L., Rescigno A. i in. Lamium Plants – A Comprehensive Review on Health Benefits and Biological Activities. Molecules 2019, 24, 1913.
-
Bubueanu C., Rasit I., Panteli M. Haemostatic activity of butalonic extracts of Lamium album and Lamium purpureum aerial parts. Acta Pharm. 69 (2019) 443-449.
-
Burbenau C., Gheorghe C. i in. Antioxidant activity of butanolic extracts of Romanian native species – Lamium album and Lamium purpureum. Romanian Biotechnical Letters, vol. 18, no. 6, 2013: 8855-8862.
-
Ito N., Nihei T. i in. Five New Phenylethanoid Glycosides from the Whole Plants of Lamium purpureum L. Chem. Pharm. Bull. 2006. 54(12): 1705-1708/
-
Strona dr Różańskiego https://rozanski.li/193/wycieczka-wiosenna-i-fiolek-wonny-viola-odorata-l/
Marti
6 maja, 2020 @ 10:33 pm
Super artykuł! Na pewno w najbliższym czasie spróbuję przyrządzić takie jasnotowe winko <3 pozdrawiam :))
Ania
22 maja, 2020 @ 11:54 am
Ile tu cennych informacji! 💚 Dziękuję Ci za ten artykuł 😘 mam tylko jedno pytanie które mnie męczy. A odpowiedzi znalazłam różne i mówiąc szczerze zgłupiałam już lekko. Jak odróżnić jasnotę purpurową od plamistej? I czy maja zbliżone właściwości?
Dorota
5 kwietnia, 2021 @ 11:13 am
Dziękuję za ten artykuł. Bardzo wszechstronne informacje. I mam ten sam dylemat co Ania.
Jak odróżnic Purpurową od Plamistej. Pozdrawiam 🙂
Dominika
6 kwietnia, 2021 @ 5:11 pm
Jasnota plamista ma plamki na liściach i/lub kwiatach. Jest trochę wyższa od jasnoty purpurowej i generalnie większa, kwiaty są bardziej wpadające w różowe tony (chociaż to jest zawsze zależne od oświetlenia i podłoża). Generalnie nic się nie stanie, jeśli się pomylisz – jasnota plamista też ma podobne właściwości, bo jasnotowate (purpurowa, biała) mają zbliżone do siebie właściwości, bluszczyk kurdybanek też działa podobnie. Ściskam 💚
8 maja, 2021 @ 6:13 pm
Świetny artykuł, przesycony słodkimi tematycznymi dygresjami, lubię to!
8 maja, 2021 @ 6:29 pm
Dziękuję 😄🌞
15 kwietnia, 2021 @ 11:34 am
Super artykuł, jak zwylke mnóstwo roślinnej wiedzy! Bardzo jestem wdzięczna, bo dzięki Tobie odkryłam jasnotę. Parę dni temu nazrywałam sobie na działce takiej młodej do pysznej herbatki! Magiczna roślina!
15 kwietnia, 2021 @ 12:46 pm
Wspaniale 💚💚💚. Bardzo się cieszę 😄
24 kwietnia, 2021 @ 3:46 pm
Sporo cennych informacji. Kolejne ziółko, które trafi do mojej apteczki 😉
Dziękuję bardzo 🙂
Iwcia 🤗
24 kwietnia, 2021 @ 11:46 pm
Cieszę się 💚. Ja też dziękuję 😄
1 maja, 2021 @ 9:00 am
Witam. Właśnie byłam wczoraj na moim nowym ogródku ROD i patrzę a tam cała prawie w fioletowe kwiatki. Szukam co to za chwast i jak to zwalczyć a tu się okazuje że to cud zioło😁, akurat na moje dolegliwości. Hurrraaa, będę zrywać i działać. Dziękuję za ten świetny artykuł 😘👍
2 maja, 2021 @ 6:50 pm
Wspaniale 💚. Dziękuję 😄
3 maja, 2021 @ 7:42 pm
zioła na leczą, leki poprawiają komfort chorowania. super artykuł. pozdrawiam
3 maja, 2021 @ 7:54 pm
Cieszę się, że artykuł trafił w Twój gust 🌞. Pozdrawiam 😄
5 maja, 2021 @ 7:05 pm
Dziękuję za mnóstwo informacji o kolejnym ziółku do mojej domowej apteczki🙂,a od jasnoty wkoło jest purpurowo🤗
5 maja, 2021 @ 8:42 pm
Cała przyjemność po mojej stronie 💚. Tak, ja w tym roku mam szczęście mieć dość rozrośniętą połać jasnoty purpurowej u siebie w ogrodzie i cieszę się jak dziecko 😄😄😄. Piękny widok!
7 maja, 2021 @ 11:32 pm
Dzięki za ten artykuł o działaniu i właściach jasnoty purpurowej.
8 maja, 2021 @ 12:43 pm
💚💚💚💚💚💚💚💚
6 maja, 2021 @ 8:56 am
Dziękuję za tak dokładny opis roślinki i wspaniałych specyfików z niej wyczarowanych. Rośnie jej mnóstwo wokół mojego domu. W dobie strachu jest niesamowitym remedium na problemy prozy życia. Niesamowite właściwości jasnoty purpurowej skłoniły mnie do do zbioru i tworzenia leków z bożej apteki. Wielki szacunek za dzielenie się wiedzą. Co dajesz to dostajesz. Pozdrawiam.
6 maja, 2021 @ 1:47 pm
💚
9 maja, 2021 @ 3:56 pm
Właśnie wyszłam na podwórko, pięknie świeci słońce, kilka dni mnie nie było, bo padało, a tu pod płotem coś różowego rośnie, nie wyrwałam, a sprawdziłam co to i tak się tu znalazłam, dziękuję za informacje, będę tu zaglądać, zapisałam adres
9 maja, 2021 @ 10:10 pm
Pięknie 💚💚💚. Jasnota purpurowa lubi robić takie niespodzianki, więc mnie to nie dziwi hehe 😄🥰. Miło mi, że wpis przypadł Ci do gustu, ściskam
16 maja, 2021 @ 5:41 pm
Super
17 maja, 2021 @ 11:49 am
Super ciekawy artykuł! Od razu po przeczytaniu poszłam trochę nazbierać. Czy mogłabyś jeszcze powiedzieć, czy mogę ją po prostu oczyścić i zalać wrzątkiem i tak pić?
17 maja, 2021 @ 6:35 pm
hej Amelio, oczywiście, że możesz 🌞. Jedyne co, to zwróć uwagę na to, żeby zaparzać pod przykryciem – wrzątek powoduje wydobycie substancji lotnych, które wraz z parą wodną wyparowują z kubka, a te substancje lotne są bardzo ważne i cenne. Zaparz pod przykryciem i wypij, póki ciepłe 🌞. Smak nie powala, z góry mówię 😜. Dla mnie to połączenie smaku ziemi i palonych opon, dlatego wolę ją stosować w mieszankach :))
11 czerwca, 2021 @ 9:06 pm
Wszystkie właściwości tej roślinki są pięknie opisane ale chciałabym się dowiedzieć czy stan zapalny skóry można porównać do łuszczycy i czy jasnota purpurowa by pomogła w jej zwalczaniu.
12 czerwca, 2021 @ 12:44 pm
Dziękuję za miłe słowo 💚. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ żeby cokolwiek doradzić potrzebna jest konkretna diagnoza i szeroki wywiad, porządne przyjrzenie się danej dolegliwości.. Bez znajomości konkretów, można jedynie zaszkodzić. Jasnota purpurowa stosowana zewnętrznie jest bardzo bezpieczną roślinką, łagodzi i odżywia, więc na pewno nie zaszkodzi i może współ-pomagać, ale potrzeba też innych roślin i generalnie zmiany stylu życia (oraz zarządzania emocjami), żeby pozbyć się zmian łuszczycowych (o ile to, co u Ciebie się dzieje to faktycznie łuszczyca). Pozdrawiam cieplutko 🌞
12 czerwca, 2021 @ 11:54 am
Jasnotę purpurową uwielbiają trzmiele. Kiedy wysiała się u mnie, od razu przybyło ich mnóstwo 🙂 Dziękuję za ciekawy i pożyteczny artykuł, pozdrawiam.
12 czerwca, 2021 @ 12:46 pm
Dziękuję 💚💚💚. Oj tak, trzmiele bardzo lubią jasnotę purpurową! Zauważałam ich w tym roku mnóstwo też przy kwiatach borówki amerykańskiej, dąbrówki rozłogowej, pigwowca i przy mahonii 😄. Kocham trzmiele 🥰🥰🥰