Dyniowo-ziemniaczane gnocchi z kremowym sosikiem boczniakowo-szpinakowym
Dyniowo-ziemniaczane gnocchi z kremowym sosikiem boczniakowo-szpinakowym
6-8 porcji | czas przygotowania ok. 1 godzina
PRZYGOTOWANIE:
1. Przygotowanie zacznij od zagotowania posolonej wody w garnku i obrania oraz pokrojenia dyni oraz ziemniaków. Ziemniaki wrzuć do gotującej się wody, gotuj je przez 7 minut, a po tym czasie dodaj do nich dynię. Gotuj kolejne 10 minut.
2. W czasie, gdy ziemniaki i dynia się gotują, zacznij przygotowywać sos. Najpierw zagotuj w czajniku wrzątek i zalej nim szklankę pestek słonecznika, dodaj sól i wymieszaj. Na oliwie podduś pokrojoną cebulkę, a następnie dodaj umyte i pokrojone w ulubione kawałki boczniaki, sos sojowy i pieprz. Podduś.
3. Teraz ziemniaki i dynia powinny być już ugotowane. Odcedź je i gorące wrzuć od razu do dużej miski. Rozgnieć je tłuczkiem do ziemniaków, dodając przyprawy i siemię lniane. Masa ma wyjść naprawdę bardzo gładka, więc poświęć tej czynności 2-3 minutki. Następnie masę podziel na 4 części, przełóż na bok 1 część i wsyp dokładnie taką ilość mąki (w przepisie napisałam 1,5 szklanki, ponieważ akurat moja masa potrzebowała ostatecznie tyle mąki. Jeśli użyjesz dyni Hokkaido, będzie jej potrzebne mniej, bo dynia ta ma w sobie dużo skrobi). Wymieszaj puree z mąką. Masa ma wyjść dość lepka, ale „złapana” mąką. Zostaw masę do wystudzenia, w tym czasie kontynuuj przygotowanie sosu.
4. Odcedź słonecznik. Zblenduj go z mlekiem sojowym i sokiem z cytryny, obranymi ząbkami czosnku, płatkami drożdżowymi i szczyptą soli. Wlej powstałą emulsję do podduszonych boczniaków. Dodaj pokrojone suszone pomidory. Duś na małym ogniu przez kilkanaście minut.
5. Zagotuj wodę w dużym garnku – będziesz w nim gotować gnocchi.
6. Formowanie kluseczków gnocchi jest bardzo proste. Przygotuj matę lub blat, oprósz go mąką. Weź mały kawałek ciasta (wielkości garści) – będzie się ono trochę lepić do rąk. Sprósz go mąką i roluj dłońmi tak, aby uzyskać wałek o grubości trochę więcej, niż kciuk. Następnie widelcem spłaszcz powstały wałek wzdłuż – żeby uzyskać (w trochę oszukany, ale mniej skomplikowany) sposób charakterystyczne „rowki”, w które później wchodzi sos. No i oprószonym mąką nożem krój kluseczki w ulubione kształty. Przekładaj je na posypane mąką talerze/półmiski – tak, aby się nie sklejały.
7. Sos powinien być już gotowy, spróbuj go i ewentualnie dopraw solą i/lub pieprzem.
8. Gnocchi wrzucaj do wody – rób to pojedynczo, żeby się nie skleiły. Gotuj je partiami przez 2 min od wypłynięcia. Gdy wypłyną, wrzucaj je do sosu i wymieszaj. Można je podać od razu albo można później podgrzać (nie rozciapują się).